Ерік Берн - творець транзакційного аналізу
Видатний американський психолог і психіатр народився 10 травня 1910 року у Монтре, Швейцарія, виріс у Нью-Йорку. Отримав медичну освіту в Єльському університеті. Вивчаючи різні психотерапевтичні підходи і використовуючи свої спостереження з практики, Берн розробив власну теорію, яка перевернула уявлення про міжособистісні відносини та психологічний розвиток.
⠀
Транзакційний аналіз - це психотерапевтичний підхід, який розглядає міжособистісні взаємодії та особистісний розвиток через поняття "транзакцій". Транзакція - це одиниця спілкування. За допомогою цього аналізу Берн вивчав структуру та процеси взаємодії між людьми, вплив цих взаємодій на формування особистості.
⠀
В основі системи лежить уявлення про свідомість людини як сукупність трьох «Я-станів»: Батько, Дорослий та Дитина.
1. Батько — стан, подібний образу батьків, якому притаманні такі якості: навчання, виховання, турбота, впевненість у своїй правоті, «роби як я», «це добре», «це погано» тощо. Характерні фрази: «Піди і зроби…», «Ти зобов'язаний…», «Ти не повинен…», «Не дозволяється».
2. Дорослий — характеризується отриманням, переробкою, аналізом інформації і, на основі цього, прийняттям рішень з метою ефективної взаємодії з навколишнім світом. Працює з інформацією, розмірковує, аналізує, розмовляє на рівних, апелює до розуму, логіки тощо. Характерні фрази: «Що ми знаємо про цей предмет?», «Останні дані вказують на…», «Тому я пропоную…».
3. Дитина — стан подібний образу дитини, для якої є притаманними: інтуїція, творчість, спонтанність, відкритість, безпосередність, щирість, емоційність, довіра, любов. Але, з іншого боку, це стан «бунту», неслухняності, здатність до маніпулювання, задає питання: «Чому я?», «За що мене покарали?», користується такими словами: «Давайте…», «Я хочу…», «Як чудово…».
⠀
Кожен з цих станів має свої характеристики і впливає на спосіб спілкування та поведінку людини. Завдяки теорії транзакційного аналізу Еріка Берна прискорюється розвиток індивідуальних і групових процесів, сприяючи формуванню більш здорових, свідомих та гармонійних відносин між людьми.